Meie teame, mis kuulajaid huvitab ;) Pildil Mart, Meelis ja Krista

esmaspäev, 7. september 2009

  • Mida kujutab endast kinkemajandus ja väga väga vaba turg? Mis on taolise liikumise eesmärgiks, seda uurisime väga vaba turu ühelt korraldajalt Andres Kiiselilt. Vaata lähemalt www.vabaturg.org
  • Priit Ennet tegi Viitina Loodushariduskeskuse juhataja Toivo Tuberikuga juttu täna Rõuges algavast seenenädalast.
  • Tutvustasime ajakirja GO Discover.
  • Pärast kella 11 uudiseid on aeg virgutusvõimlemise käes, juhendajaks Martin Kõrv.
  • Toidurubriigis on sel nädalal juttu loodusandidest. Stuudios on ökokokk Kaarina Naur.
  • Kuulajaküsimus puudutab korteri heliisolatsiooni.

neljapäev, 13. august 2009

Tõmbasime joone alla suvisele minisarjale arvuti siseelust, andes viimaseid juhiseid iseseisvaks arvuti kokkupanemiseks. Nõu andis kogu suve kestel Veiko Tamm. Otse saab temalt pärida veiko.tamm@gmail.com
Priit Ennet intervjueeris üht Šveitsi päikeseenergeetikaga tegeleva firma juhti.
17.-21. augustil toimub Tallinnas 7. Läänemere kongress, sel puhul on rõõmustav teatada meie mereuurijate jaoks olulisest sündmusest. Intervjueerisime TTÜ Meresüsteemide Instituudi direktorit professor Jüri Elkenit sel puhul, et meie mereuurijad saavad üle pika aja enda käsutusse taas korraliku ja uuendatud uurimislaeva, nimeks "Salme".
Pärast virgutusvõimlemist jätkasime juttu põnevaist seenetoitudest Dina Aarmaga Tallinna Teeninduskoolist.
Kuulaja küsis, kas inglased ikka joovad teed piimaga. Tiina Tamman Londoni lähistelt saatis meile selle kohta põhjaliku selgituse.

teisipäev, 11. august 2009

  • Tartu Ülikooli Kliinikumi nakkusosakonna arst Pilleriin Soodla rääkis salakavalast puukborrelioosist, mille haigusjuhtumeid esineb Eestis üha sagedamini. Millised on sümptomid, mis viitavad borrelioosile, kuidas seda haigust ravitakse ja kas vereproovi järgi saab ka hiljem kindlaks teha, et inimene on põdenud puukborrelioosi.
  • Laste tervise rubriigis oli juttu perearst Lauri Laasiga laste halbadest harjumustest ja moetrendidest, mis avaldavad oma mõju ka noorte tervisele.
  • Ülevaade portaalist Meditsiiniuudised.
  • Kell 11.05 oli eetris virgutusvõimlemine.
  • Toidurubriigis jätkas Mart Ummelas vestlust Tallinna Teeninduskooli õppejõu Dina Aarmaga seente korjamise õigetest võtetest ja vahenditest. Juttu oli ka seente rollist läbi aegade.
  • Saate lõppu jäi küsimus selle kohta, kuidas kuivatada ravimtaimi, konkreetselt naistepuna. Vastas toitumisspetsialist Aive Luigela.

Kuula saadet: 1. osa ja 2. osa.

esmaspäev, 10. august 2009

Sügiseks valmis

Arutasime täna, mida muuta/uuendada 31. augustist, kui Suvitaja moondub taas Huvitajaks. Põhilise, st teemajaotuse eri päevadel otsustasime jätta põhiliselt samaks, küll aga muuta veidi lisarubriike ja nende sisu ning tuua päris uuena millalgi oktoovris sisse keelenurga. Jätkame teemanädalate tegemist. kavas on teemanädal Kuulaja soovil ja Muuseumiaasta jne. Tegijate ring jääb samaks.
Kui midagi jäi kahe silma vahele, kirjutage teie blogisse lisaks.
Muide, ka blogi peaks muutma enam omavahelise sisulise suhtlemise japlaneerimise keskkonnaks, mis on avatud (osaliselt) ka meie kuulajaile kommentaarideks. Mida sellest arvate?

neljapäev, 6. august 2009

Jätkus suvesari arvuti siseelust. Veiko Tamm veiko.tamm@gmail.com ja Meelis Piller andsid nõu, kuidas hakata kokku seadma arvutit vastavalt oma vajadustele. Jätkame nädala pärast.
Sirvisime ajakirja GEO juuli-augusti numbrit ja Tarkade Klubi augustinumbrit.
Virgutusvõimlemise järel jätkas Krista Taim toidurubriigiga teest.
Kuulaja küsis, miks meie toidukauplustes on sarnaseid tooteid, näiteks piimatooteid (Alpenrose), aga väga erineva hinnaga. Vastas Toiduliidu juhataja Sirje Potisepp.

neljapäev, 30. juuli 2009

Veiko Tamm jagas soovitusi kuvarite ehk monitoride valimiseks, kasutamiseks ja hooldamiseks. Loe ka http://www.tftcentral.co.uk/
Tiit Kändler kutsus augustilõpu suvekooli Käsmus, kus seekord teemaks EETER. Vt ka http://www.teadus.ee
Tutvustasime ajakirja Tehnikamaailm värsket numbrit.
Pärast virgutusvõimlemist jätkas Meelis Süld toitlustusspetsialisti Aive Luigelaga juttu hoidistamisest.
Kuulaja sai vastuse keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna juhatajalt Peeter Eegilt,
kuidas käidelda eterniiti.

neljapäev, 23. juuli 2009

Veiko Tamm rääkis koduarvuti erinevate graafikakaartide võimalustest.
veiko.tamm@gmail.com
Uurisime, mida kirjutavad põhjanaabrid oma tiede.fi portaalis sääskede ja loomadest homode kohta.
Sommeljeedega jätkas juttu Sven Paulus.
Andsime vastuse kuulaja küsimusele, mille poolest on kasulik angervaks.

neljapäev, 16. juuli 2009

Jätkus suvesari meie suure abilise arvuti sisemusest, seekord rääkisime nii fotosid töötlevate kui ka mängusid harrastavate inimeste tähtsast abilisest graafikakaardist. Stuudios oli Veiko Tamm. veiko.tamm@gmail.com
Sirvisime ka soomekeelset teadusajakirja Tieteen Kuvalehti.
Teises tunnis jätkas Krista Taim juttu aasta koka Peeter Piheliga ürtidest toiduvalmistamisel.
Kuulaja küsis ka ühe Lõuna-Eesti ohtliku teelõigu suurema lubatud kiiruse põhjendatuse kohta, vastas Lõuna Regionaalse Maanteeameti liikluskorralduse osakonna juhataja Andrus Prükk.

neljapäev, 9. juuli 2009

Neljapäevases Suvitajas jätkus sari arvuti hingeelust, seekord jätkasime juttu kõvakettast ja selle hooldamisest. Kas õieti teate, mis möllab Teie masina "kapoti" all? Stuudios olid arvutimehed Veiko Tamm ja Ott Köstner.
Tutvustasime ka juulikuiseid Tehnikamaailma ja DIGI numbreid.
Toidurubriigis rääkisime sellest, missuguste vahenditega toidutööstus püüab vastu tulla tarbijate tagasihoidlikumatele ostuvõimalustele, seekord jutuks toiduainete säilitamine gaasikeskkonnas. Vahendas Sirje Potisepp Toiduliidust.
Päästeameti esindaja Indrek Ints vastas küsimusele, kas kohustuslik suitsuandur peaks suutma ka vingu avastada!? Ei pea, selleks on spetsiaalsed andurid, mida võib kasutada oma algatusel vinguohtlikes ruumides.

neljapäev, 2. juuli 2009

Jätkasime oma suvist sarja ehk sukeldusime arvuti sisemusse. Alustasime juttu kõvakettast., muu seas sellest, kuidas kätte saada andmeid rikki läinud kõvakettalt. Juhendajaks oli Veiko Tamm, kellega saab otsekontakti e-maili aadressil veiko.tamm@gmail.com Teema jätkub nädala pärast.
Sirvisime ajakirjade Tarkade Klubi ja Inseneeria värskeid numbreid.
Toidurubriigis jätkas Krista Taim juttu klassikalistest magustoitudest, seekord oli teemaks maailmakuulsa baleriini Anna Pavlova nime kandev maiustus.
Kuulaja Põltsamaalt sai vastuse AS Elionilt sealse internetiühenduse probleemide kohta.

esmaspäev, 29. juuni 2009

Käivitus Eesti maanteeliikluse ohutuse suurendamisele suunatud liiklusohutuse kampaania lubatud piirkiirusest kinnipidamiseks ja ohutu sõidukiiruse valikuks asulavälisel teel. Stuudios oli selgitusi jagamas Maanteeameti liikluskasvatuse osakonna juhataja asetäitja Urve Sellenberg. Vt. lähemalt www.mnt.ee
Eesti Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse turismiarenduskeskuse direktor Tarmo Mutso rääkis sellest, et Eesti kutsub sakslasi jt rahvaste esindajaid Eestisse looduspuhkusele.
Sirvisime ajakirja Marie Claire juulikuu numbrit.
Virgutusvõimlemise järel oli kavas toidurubriik Krista Taimelt, kus oli juttu klassikalistest magustoitudest.
Kuulaja küsis surmtõsiselt, millal saab Põltsamaalt ükskord osta rosinasaia. Loodetavasti põltsamaalastest kaupmehed kuulsid seda ja tellivad nüüd ka oma poodi rosinasaia.

reede, 26. juuni 2009

  • Mida kujutab endast Aafrikas asuv Uganda riik? Mida sellel lopsaka loodusega ja konfliktidest räsitud maal vaadata? Oma kogemusest vabatahtlikuna Ugandas rääkis filmitegija Kullar Viimne.
  • Kutsusime raadiokuulajaid üles osalema Eestimaa Looduse Fondi suvistel talgutel, lähemalt võib vaadata www.talgud.ee
  • Tutvustasime ajakirjasid Eesti Mets ja Metsamees.
  • Virgutusvõimlemist juhendas Martin Kõrv.
  • Toidurubriigis rääkis Meelis Süld gastroenteroloog Benno Margusega juttu dieedi pidamisest.
  • Kuulaja sai keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna juhataja Ain Soomelt teada, et pensionäril pole pensionitunnistuse ettenäitamisel tarvis spinninguga püügil maksu maksta. Lähemalt leiab infot http://www.envir.ee/1095024

neljapäev, 25. juuni 2009

Tallinna Tehnikaülikooli Mäeinstituudi assistent ja Eesti doktorantide ühenduse üks juhte Veiko Karu rääkis sellest, mida kujutavad endast mäenduserialad ning miks need on tähtsad Eesti tänase päeva ja tuleviku jaoks.
Teadusrubriigis ajas Priit Ennet seekord juttu kahe Šveitsis töötava Eesti teadlasega. Taimeökoloog Tsipe Aavik alustas mõne nädala eest järeldoktorantuuri Šveitsi föderaalses tehnikainstituudis ETH Zürich ning keemik Gunnar Nurk on juba üle aasta järeldoktorina tegutsenud niinimetatud ETH "domeeni" kuuluvas materjaliteaduse ja -testimise instituudis. Toidurubriik oli pühendatud kõrvetistest hoidumisele.
Sirvisime ka Soome teadusajakirja Tieteen Kuvalehti juuninumbrit.
Kuulajaküsimuse suunasime edasi Elionile ja soovitasime kuulajail ise ühendust võtta nr 165.

neljapäev, 18. juuni 2009

Elion on koos teiste võrguteenuse pakkujatega ja Eesti riigi EstWin programmi toel jõuliselt edendamas Eesti lairibaühendust. Aasta lõpuks tahab AS Elion ühendada 100 tuhat kodu ülikiire, 100 mb sekundis võimaldava internetiühendusega. Pilootprojekt on juba maikuus käivitunud Lasnamäel Priisles, kus mitme maja elanikud saavad esimestena katsetada maailmatasemel internetiühendust, mille abiga näiteks muusikaloo allalaadimine kestab vaid mõne sekundi ja täispika mängufilmigi saab minutitega oma arvutisse tõmmata. Stuudios oli selgitusi jagamas Elioni tehnoloogiadirektor Kalev Reiljan.
Priit Enneti vestluskaaslaseks oli Lembi Lõugas Tallinna Ülikooli ajaloo instituudist, kes rääkis koduloomade kodustamisest.
Tutvustame ajakirja digi juuninumbrit.
Pärast virgutavat võimlemist jätkas praktikant Ave Tampere itaalia köögi saladuste vahendamist.
Kuulaja küsis, millal ükskord saaksime sellise kompaktse seadme, mis ühendaks kõiki arvuti, mobiili, teleri jne. jne. häid omadusi. Arvutiasjatundja Ott Köstner Tigmast vastas et selline seade on sülearvuti näol tegelikult juba suuresti olemas, tuleb vaid hankida piisavalt võimekas rüperaal.

neljapäev, 11. juuni 2009

Jätkasime juttu arvuti sisu teemadel ekspertide Veiko Tamme ja Ott Köstneriga. Seekord oli peamiselt jutuks mälu. Lisaks rääkis Veiko meile Nokia uue lipulaeva N 97 äsjasest esitlusest Helsingis.
Teadusrubriigis rääkis Tartu Ülikooli bioloog Peeter Hõrak, kuidas võiks evolutsiooniliselt seletada nähtust, et jõukamates ühiskondades sünnib inimestel vähem lapsi. Bioloogia seisukohast on see nähtus paradoksaalne, sest suuremate ressursside puhul saavad elusolendid tavaliselt just rohkem järglasi (Priit Ennet).
Tehnikamaailm juuni 2009.
Virgutusvõimlemine.
Kalatoidud Vladislav Koržetsi retseptide järgi (Sven Paulus).
Kuulaja küsis, kas talle korvatakse plastpudelite pandiraha, kui märgis on maha tulnud. Ei korvata, saatis meile vastuse keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna juhataja Peeter Eek.

teisipäev, 9. juuni 2009

* 1. juunil avati Eestis suplushooaeg. Eestis on avatud 52 ametlikku supluskohta ehk märksa vähem kui mullu. Miks on nii, mis tingimused on seatud supluskohtadele ja kuidas nende vastavust pidevalt kontrollitakse, rääkis peaspetsialist Küllike Birk Tervisekaitseinspektsioonist.
* Riina-Reiman Männiste küsis hambaarst Kristo Ivanovilt laste hammastepesu kohta, missugust harja kasutada, kas pastadel on erinevusi ja kas valgendav pasta on otstarbekas.
* Tutvustasime ajakirja Toit ja tervis juunikuu numbrit.
* Pärast virgutusvõimlemist jätkas Sven Paulus tuntud kalamehe Vladislav Koržetsiga juttu kalatoitudest, seekord oli teemaks kalade ettevalmistamine suitsutamiseks või grillimiseks. Põhiline nõuanne: ärge peske kala veega!
* Kuulaja küsis, millega puhastada vasest vanu rinnamärke. Vastuse saatis Kaimar Ilves Eesti Kogujast

neljapäev, 4. juuni 2009

  • Süvenesime taas arvuti hingeellu, asjatundjate Veiko Tamme ja Ott Köstneriga jätkasime juttu protsessoritest läbi nende tormilise ajaloo ja arengu.
  • Priit Ennet vahendas keeleteadlase Enn Veldi Karilatsis peetud loengut Põlvnemine ja segunemine eesti keeles.
  • Tiit Kändler rääkis Brüsselis toimunud säästva arengu teemalisest konverentsist.
  • Tutvustasime Tarkade Klubi juuninumbrit
  • Virgutusvõimlemise järel jätkas Aive Luigela roheliste salatite teemal, vahendas Krista Taim.
  • Kuulaja küsis, kuidas oleks õigem säilitada vanu ajalehti. Vastuse saime Rahvusraamatukogu säilitus- ja ennistusosakonna juhatajalt Mari Siinerilt.

neljapäev, 28. mai 2009

  • Huvitaja püüab suve jooksul kuulajatele selgeks teha, mis tegelikult on ühe tänapäevase arvuti sisemuses, alates selle südamest - protsessorist - ja lõpetades kõikvõimalike vidinatega, mis arvutile lisatakse. Eksperdiks on tõsine arvutimees Veiko Tamm.
  • Priit Ennet vestles astronoom Tõnu Tuvikesega muuseas sellest, mida uut on Merkuuri kohta teada saadud uurimisjaama Messenger viimasel möödalennul tehtud piltide põhjal, mis hiljuti ka avaldati.
  • Kulle Raigi raamat Esimene üles. Kuum suvi 1968 on juba äratanud palju tähelepanu. Küsisime autorilt, mida ta ise sellest arvab.
  • Pärast virgutusvõimlemist süvenesime taas juustutoitude maailma ning saime häid vihjeid koduse juusturoa tegemiseks. Vt. ka http://www.juusturestoran.ee/
  • Kuulaja küsis taas kord uue teleri omaduste ja koos sellega digiboksi vajaduse järele. Avo Ots TTÜst selgitas, aga ühtlasi juhtis ka tähelepanu sellele, et eelkõige peaksid ostjad küsima oma teleri müüjalt, kas see ikka sobib Eesti digileviga või mitte, üksnes sõnade põhjal on kellele tahes raske vastata.

laupäev, 23. mai 2009

Toidurubriik 25.-29. mai

Sellel nädalal räägime juustutoitudest, ja seda Tallinna ainsa juusturestorani St. Michel näitel. Üritame ka edaspidi leida selliseid spetsiifilisi söögikohti Tallinnas, millel on kavas osaleda Euroopa kultuuripealinna 2011 programmis, nagu kõnealune restoran seda teeb.
Esimeses helilõigus räägib direktor Marianne Põldäär ka St. Micheli nime päritolust ning tutvume peakoka Stepan Jartsiga, kes teisipäevast neljapäevani räägibki juustu, peamiselt kodumaiste juustusortide, kasutamisest erinevates roogades alates fondüüst ja lõpetades magustoitudega. Reedel annab kelner Pavel ka nõu juustu kõrvale jookide pruukimiseks.

neljapäev, 21. mai 2009

  • Digitaalne televisioon tuleb 2010. aastal hoolimata sellest, kas keegi seda soovib või mitte. Igaühest meist endast sõltub, kas me pärast seda enam telerist pilti näeme või mitte. Pühendasime seekordse saate digiTV problemaatikale. Külas olid valitsuskomisjoni esimees Jüri Pihel ja tehnikaekspert, TTÜ lektor Avo Ots.
  • Peale seda oli eetris Priit Enneti teaduslugu Prantsusmaal töötavast Rumeenia päritolu matemaatikust Radu Stoicast, kes uurib seda, kuidas suurtest ja keerulistest andmehulkadest selgesti mõistetavat pilti ette saada.Teeb koostööd Eesti kosmoloogidega, selgitamaks välja galaktikate paigutust maailmaruumis. Oli Eestis ühenduses Prantsuse teaduskuuga.
  • Sirvisime ajakirju Tehnikamaailm, digi ja Inseneeria.
  • Toidurubriigis jätkasime juttu grilli-marinaadidest.
  • Kuulajad on küsinud, kas ETV-d ja Vikerraadiot saab jälgida Inglismaal. Paraku, seni üksnes interneti vahendusel. Samuti teatasime, et internet ei paku veel peale inglise, saksa jmt suurema keele head automaattõlget.

esmaspäev, 18. mai 2009

- Viimase kuu jooksul on Eestimaa taevas ja põldudel nähtud kümneid tuhandeid hanesid ja laglesid. Miks on nende rändlindude peatuspaigaks saanud just Eesti, kuhu nad edasi kulgevad ja millist elu haned ja lagled üldse elavad? Neil teemadel vestlesime Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi vanemteadur Aivar Leitoga.
- Välismaiseid keskkonnasõnumeid vahendas Priit Ennet.
- Tutvustamisel oli värske ajakiri Horisont.
- Virgutusvõimlemist juhendas Rainer Rebane.
- Toidurubriigis on nädala vältel juttu grillimisest ja sellele eelnevast toidu ettevalmistamisest. Krista Taim rääkis Santa Maria koka Ilmar Räniga.
- Kuulajaküsimuse rubriigis andis Mai Maser teada, millised mahlad sobibvad teatud kõhuvaevuste puhul.

neljapäev, 14. mai 2009

  • Tarvi Martens Sertifitseerimiskeskuse ASist jagas praktilisi nõuandeid ID-kaardi elektrooniliseks kasutamiseks ja vastas kuulajate küsimustele.
  • Priit Enneti teadusloos oli juttu kahest kosmose uurimise aparaadist, Herschel ja Planck, mis samal päeval välja saadeti.
  • Tiit Kändler rääkis uuenenud teadusportaalist teadus.ee.
  • Jätkus toidurubriik treeninguid tegevatele terviseportlastele, vahendas Meelis Süld.
  • Kuulaja küsis, miks Vikerraadiot ei kuule enam Helsingis. Levira juhatuse liige Indrek Lepp kinnitas, et Vikerraadio ega teiste ERR saatjate võimsust Tallinna ülekandejaamas ei ole vähendatud. Ühe kuulaja kirjast selgus, et süüdi võib olla Hyvinkää NRJ-jaama saatja sageduse 104,0 lähedus Vikerraadio saatja sagedusele 104,1.

esmaspäev, 11. mai 2009

* Tänavu 29. korda tähistatava looduskaitsekuu peateemaks on "Elurikkus on elujõud". Milline on hetkeseis looduskaitses ja millistest üritustest on võimalik inimestel osa võtta? Neil teemadel rääkisime keskkonnaministeeriumi asekantsler Andres Talijärve ja Keskkonnaameti peadirektori asetäitja kohusetäitja Leelo Kukega. Vaata ka ürituste kava http://www.keskkonnaamet.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=47&Itemid=70

* Keskkonnasõnumeid välismaalt vahendas Priit Ennet.

* Tutvustasime ajakirja National Geographic maikuu numbrit.

* Virgutusvõimlemist tegi Martin Kõrv.

* Toidurubriigis oli Eric Rootsiga juttu tervisesportlase toitumisest.

* Kuulajaküsimuse rubriigis vastas toitumisteadlane Mai Maser mahla valmistamise küsimusele.

pühapäev, 10. mai 2009

Toidurubriik 11.-15. mai

Uue nädala toidurubriik on tervisesportlase toitumisest. Räägib spordimeditsiinikeskuse VOMAX toitumisnõustaja Eric Roots. Esmaspäeval tuleb juttu toitumiskavadest, teisipäeval söömisest enne ja pärast trenni, kolmapäeval kaalu langetamisest, neljapäeval vee tarbimisest ja reedel lisaainete tarvitamisest seoses treeningutega.

neljapäev, 7. mai 2009

1. Seekord rääkisime Veebistuudiumist, aga samuti DreamSparkist, kuhu hiljuti lisandusid e-koolitused ja ka tasuta sertifitseerimine. DreamSparkis saavad tasuta osaleda kõik õpilase/tudengi staatuses eestlased. Samuti puudutasime eakatele ja puudega inimestele pakutavat Uue alguse programmi. Stuudios olid Microsoft Eesti arendusplatvormi evangelist Andres Sirel ja Tallinna Polütehnikumi ning IT Kolledži õppejõud Heiki Tähis.
2. Priit Ennet rääkis Prantsuse teaduskuust, mis on Eestis äsja käima läinud, ja vestles ka Narva gümnaasiumineiuga, kes sai oma õpilaste teadustöö eest auhinna.
3. Tutvustasi me Tarkade Klubi mainumbrit, millega on tellijaile kaasas DVD "Kogu tõde kosmosest"
4. Sven Paulus jätkas toitumisteadlase Mai Maseriga juttu mahladest.
5. Kuulaja sai Tehnilise Järelevalve Ameri nõunikult Arvo Rammuselt vastuse küsimusele, kas Vikerraadio ja Klassikaraadio sagedused Lõuna-Eestis on liialt lähestikku, nii et tekitavad häireid. Selgus, et probleem ei saa olla selles, vaid pigem vastuvõtjas. Lisateave mon@tja.ee

neljapäev, 30. aprill 2009

1. Raadiojaamu kogu maailmast on võimalik kuulata ka Interneti kaudu. Lisaks on Internetis palju jaamu, mida võib leida vaid sealt. Mida ja kuidas, näiteks spetsiaalse vastuvõtjaga, on võimalik kuulata Internetist, sellest kõnelesid Veiko Tamm ja Ott Köstner (AS Tigma). Allpool soovitusi, kust otsida Interneti raadiojaamu.
Loudcity on Interneti raadio süsteem, mis pakub kuulajatele sotsiaalse võrgustiku teenust:
http://loudcity.com/
Xiph on orienteeritud vabavaralistele internetiraadiojaamadele. Tasuta teenus. Peamiselt mõeldud Icecast (avatud koodiga serveritarkvara) ja avatud audio formaadi Ogg Vorbis kasutajatele: http://dir.xiph.org/
Shoutcast - suletud koodiga vabavaraline interneti raadiosüsteem:
http://shoutcast.org/
Veel üks raadiote andmebaas: video http://www.miroamer.com/
Üks näide automaatsest internetiraadiost, kus saab lugudele veebis online 5 palli süsteemis hinnangut anda ja sellega tulevast programmi mõjutada:
http://www.whisperingroseradio.com/wrrad_round_the_clock.htm
Jaamade loend, mis on põhiliselt mõeldud iseseisvatesse internetiraadiotesse jaamade laadimiseks: http://channelservice.fm/
Üks näide iseseisvast internetivastuvõtjast:
http://www.streamit.eu/?p=product&id=75&l=en
VLC media player, avatud koodiga (Windows, Linux, BSD). Sobib nii failide kuulamiseks, vaatamiseks kui ka elava programmi vastuvõtuks. http://www.videolan.org/

2. Teadusintervjuu tegi Priit Ennet Tartu Ülikooli teaduri Urmas Saarmaga sellest, kuidas lammas kodustati.
3. Tutvustasime värsket teadus.ee numbrit.
4. Toidurubriigis jätkas Krista Taim juttu teravatest maitseainetest.
5. Kuulaja küsis, kuhu ühendada oma digiboks, kui teleril puudub selleks igasugune sisend. Vastas TTÜ lektor Avo Ots.

neljapäev, 23. aprill 2009

* Riieksamite sarjas oli jutuks kirjand, stuudios oli eksami- ja kvalifikatsioonikeskuse eesti keele ekspert Märt Hennoste. Vt ka http://www.ekk.edu.ee
* Teadusrubriigis rääkis Priit Ennet tudengisatelliidi ettevõtmise ühe eestvedaja Silver Lättiga elektrilisest päikesepurjest, mida kuubikujuline ühekilone satelliit katsetama läheb.
* Toidurubriigis andis Toiduliidu juhataja Sirje Potisepp ülevaate 29. aprillil toimuva aastakonverentsi teemadest.
* Kaks kuulajat said vastuse digiTV teemalistele küsimustele Tallinna Tehnikaülikooli lektorilt Avo Otsalt.

esmaspäev, 20. aprill 2009

  • Tegime pikemalt juttu vesirottidest ehk mügridest ja muttidest ning sellest, kuidas neid oma koduaiast eemal hoida. Nõu andis Heiki Kruusalu OÜ-st Pest-Chemical. Vaata lähemalt www.pestchemical.ee
  • Keskkonnasõnumeid välismaalt vahendas Priit Ennet.
  • Tutvustasime ajakirja Eesti Loodus aprillinumbrit.
  • Virgutusvõimlemist juhendas Martin Kõrv.
  • Toidurubriigis tuleb sel nädalal juttu Eesti toidutööstuse olukord, Mart Ummelase vestluskaaslaseks on Toiduliidu juhataja Sirje Potisepp.
  • Kuulajaküsimuse rubriigis andis botaanik Urmas Laansoo nõu, kuidas vabaneda margariitalilledest ehk kirikakardest murus. Võimalusi on kaks - lillede mehaaniline eemaldamine või sekkumine kemikaaliga.

neljapäev, 16. aprill 2009

1. Ootasime kuulama kõiki raadiokuulajaid, keda huvitab veidi enam kui aasta pärast toimuv üleminek digitaaltelevisioonile. Rääkisime veelkord kõigest süsteemselt, mis on mis. Asjatundlikku nõu jagas ja kuulajate asjakohastele küsimustele vastas Tallinna Tehnikaülikooli lektor Avo Ots.
2. Priit Ennetilt taas uus teadusjutt: Itaalia mereteadlane Bruno Cataletto rääkis omapärasest loodusnähtusest, mis mõnikord suvel Aadria mere põhjaosa tabab, kui meri täitub suurte limaste klimpidega, mis segavad kalapüüki ja suplemist.
3. Sirvisime ajakirja GEO aprillikuu numbrit ja teadus.ee
4. Toidurubriigis Krista Taime vahendusel läätsede kasutamisest toiduks.
5. Kuulaja küsis, miks sead kasvavad tänapäeval suursigalas kiiremini kui vanasti. Meile vastas kirjalikult Ekseko tootmisdirektor Mati Tuvi.

esmaspäev, 13. aprill 2009

  • Mis iseloomustab meil leiduvaid meteoriidikraatreid, kui tihti taevast kosmilise päritoluga kivimeid alla sajab ning kuidas geoloogid seda kõike uurivad? Sel teemal rääkisime Eesti Geoloogiakeskuse geoloog Kalle Suurojaga.
  • Keskkonnasõnumite rubriigis vestles Priit Ennet akadeemik Jaan Einastoga.
  • Tutvustasime Tarkade Klubi aprillinumbrit.
  • Virgutusvõimlemist viis läbi Martin Kõrv.
  • Toidurubriigis oli juttu juursellerist, Tallinna Teeninduskooli õpetaja Anne Mäega vestles Krista Taim.
  • Kuulajaküsimused puudutasid seekord vesiriisi ja pruuni suhkrut, neile vastas toitumisspetsialist Aive Luigela.

neljapäev, 9. aprill 2009

*Lihavõttepühade eel rääkisime värskest EMOR-i uuringust eestlaste lihatarbimise trendide kohta. Stuudios oli Eesti suurima lihatootja Rakvere Lihakombinaadi juhatuse esimees Anne Mere, kellega tuli jutuks ka laiemalt eestlaste "lihahimust".
*Priit Ennet tegi traditsioonilise teadusloo Tõnu Tuvikesega uudistest astronoomias.
*.Esitlesime uusi tehnikaajakirju Tehnikamaailm nr 4 ja digi nr 4.
*Jätkus paastutoidu teemaline toidurubriik Meelis Süllalt.
*Kuulaja küsis, mida teha hea digiteleriga, kus pole digiboksi. Miks riik pole sellele mõelnud? Vastaa digitaaltelevisioonile ülemineku valitsuskomisjoni esimees Jüri Pihel

esmaspäev, 16. märts 2009

  • Eesti vanarahvas uskus muuhulgas, et surnud inimeste hinged lähevad puude sisse. Selleks lõigati vanal Võrumaal puudesse riste. Rääkisime TLÜ EHI maastiku ja kultuuri keskuse vanemteadur Marju Kõivupuuga sellest, mida ristipuud endast kujutavad.
  • Välissõnumeid keskkonnavallast vahendas Priit Ennet.
  • Võtsime kokku jaanuari alguses väljakuulutatud "Energiasäästliku kooli" võistluse tulemused, oma muljeid jagas konkursist žürii liige Ülle Kikas Haridus- ja Teadusministeeriumist.
  • Lugeda soovitame värsket Horisonti.
  • Virgutusvõimlemist juhendas Martin Kõrv.
  • Toidurubriigis sel nädalal Mart Ummelase vahendusel sellest, kuidas kasutada ulukiliha toidutegemiseks.
  • Vastasime kuulajaküsimusele, mis puudutas tavaprügi panemist pakendikonteineritesse. Peeter Eek keskkonnaministeeriumist paneb südamele, et taoliste juhtumite korral tuleks teavitada Keskkonnainspektsiooni numbril 1313.

esmaspäev, 9. märts 2009

  • Lendorav on meie metsade üks armsama välimusega loomi, kes vajab väga laiapõhjalist kaitset. Mis loomaga on tegu, milline on lendorava elulaad ja kuidas on korraldatud selle liigi kaitse, sellest kõnelesime lähemalt aastaid lendoravaid uurinud zooloog Uudo Timmiga.
  • Priit Ennet vahendas keskkonnasõnumeid mujalt maailmast.
  • Kuulamissoovitus läheb seekord Raadio Ööülikoolile, aadressil www.ylikool.ee on palju kuulamisväärset üleval.
  • Virgutusvõimlemist viis läbi Martin Kõrv.
  • Toidurubriigis on juttu vürtsidest - Krista Taim vestleb nädala jooksul sel teemal Santa Maria maitseainete tehase koka Ilmar Räniga.
  • Kogemustega kanaarilinnu omanik Karis Saarniit andis nõu, et kanaarilinnu soetamine on kõige lihtsam siiski loomapoe kaudu, samuti rääkis, kuidas lindu hooldada.

neljapäev, 5. märts 2009

Rääkisime sügavkülmutamisest ja sügavkülmutatud toiduainetest, nende toiduväärtusest ja säilitamistingimustest. Stuudios oli AS Premia Tallinna Külmhoone juhatuse esimees Kuldar Leis.
Priit Enneti vestluskaaslaseks oli astronoom Tõnu Viik ning räägiti sellest, et NASA kosmoseteleskoop Kepler stardib laupäeval uusi planeete avastama.
Lehitsesime ajakirjade Tarkade Klubi ja Tehnikamaailm märtsikuu numbreid.
Pärast virgutusvõimlemist jätkas Meelis Süld oma külalistega juttu paastutoitudest.
Kuulajad on küsinud, kas veebi kaudu on võimalik õppida ka mitmesugustele spetsialistidele, näiteks arhitektidele, projekteerijatele, geodeetidele kutsetööks vajaliku CAD-tarkvara kasutamist. Pakkusime välja ühe tasuta võimaluse firmalt Bentley.

esmaspäev, 2. märts 2009

  • Tallinnas Energiakeskuses avati kuppelplanetaarium, kus huvilised saavad oma silmaga uurida tähistaevas toimuvat ning täiendada oma teadmisi astronoomiast. Energiakeskuse virtuaalplanetaariumist ja teistest ekspositsioonidest vestlesime lähemalt keskuse tegevdirektor Aare Baumeriga. Vaata lähemalt www.energiakeskus.ee
  • Keskkonnasõnumeid laiast maailmast vahendas Priit Ennet.
  • Lugemiseks soovitame matkaajakirja GO Discover, uuri ka http://www.godiscover.ee/
  • Virgutusvõimlemist viis läbi treener Martin Kõrv.
  • Toidurubriigis räägivad sel nädalal Kaie Mei ja Marko Mattus Tallinna Rahvaülikoolist sellest, milliseid toite tarvitada paastuajal.

neljapäev, 26. veebruar 2009

#Uuenevast riigiportaalist eesti.ee rääkis Riigi Infosüsteemide Arenduskeskuse (RIA) asedirektor Kalle Arula. #Priit Ennet rääkis astronoom Tõnu Tuvikesega kosmilistest kokkupõrgetest ja niinimetatud kosmoseprügist ajendatuna 10. veebruaril Taimõri kohal toimunud kahe tehiskaaslase kokkupõrkest, esimesest omataolisest ajaloos. #Tutvustasime ajakirja Inseneeria järjekordset numbrit. #Kell 11.05 oli eetris virgutusvõimlemine, mille viis läbi Martin Kõrv. #Sven Paulus jätkas Aive Luigelaga juttu tervisliku toitumise teemal. #Kommenteerisime ühe kuulaja kirja seoses puidugraanulite kasutamisega energeetikas.

esmaspäev, 23. veebruar 2009

  • Eestis on terve suur hulk looduslikke pühapaiku, mida meie esivanemad on aastatuhandeid pühaks pidanud. Mida need paigad, eelkõige hiied, endast kujutavad, kuidas neis käituda ning millist kaitset nad vajavad? Neile küsimustele otsisime vastust Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskuse juhataja Ahto Kaasikuga. Vaata lähemalt ka www.maavald.ee
  • Vahendasime keskkonnasõnumeid laiast maailmast
  • Tutvustasime ajakirja Eesti Loodus veebruarinumbrit, vaata http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/
  • Virgutusvõimlemist juhendas Kairi Kruusement
  • Toidurubriigis räägime sel nädalal tunnustatud toitumisspetsialist Aive Luigelaga sellest, kuidas targalt toitudes tervist hoida.
  • Lada Mehikas Nõmme loodusmajast andis kuulajaküsimusele vastuseks teada, et koerte küüsi tuleb lõikama hakata juba kutsikaeast. Kui hiljem tekib probleeme, tuleks pöörduda loomaarsti poole.

neljapäev, 19. veebruar 2009

*Millega tegeleb Rooma Klubi? Kuhu maailm liigub, missugused globaalsed protsessid mõjutavad kõiki meid Maa elanikke lähiaastakümneil? Kuivõrd segamini on pahatihti mõisted? Rääkis Eesti Rooma Klubi asepresident Hardo Aasmäe.
*Võtsime ühenduse Chicagoga, kus Ameerika iga-aastast teaduse edendamise konverentsi, milles osaleb tuhandeid inimesi üle maailma, tutvustas sel aastal seda väisanud Priit Ennet.
*Uurisime, mida sisaldab ajakiri Tieteen Kuvalehti 25. aastapäeva number ja teadus.ee.
*Virgutusvõimlemise järel jätkasime toidurubriigisa juttu läti köögist ning andsime kuulajale nõu, kuidas leida poest kardemoni.

esmaspäev, 16. veebruar 2009

  • Tegime Silja Kana ja Mart Hiobiga lähemalt juttu Talveakadeemia 2009 kavast ning selle peateemast linnaplaneerimisest. Kes Talveakadeemiale ettekandeid kuulama-vaatama ei mahu, saavad seda teha ka interneti vahendusel www.talveakadeemia.ee
  • Vahendasime mõningaid keskkonnasõnumeid väljamaalt
  • Sirvisime ajakirja National Geographic veebruarinumbrit, mida saab lähemalt uurida ka aadressil http://ngm.nationalgeographic.com/2009/02/table-of-contents
  • Virgutajaks oli Martin Kõrv
  • Toidurubriigis juttu traditsioonilistest eesti toitudest
  • Kuulaja sai tänu Villu Vanele Maanteeametist teada, et lapsega taksos sõites ei pea tingimata turvahälli või -tooli kasutama, ent soovi korral võib taolise varustusega takso endale tellida, eriti kui sõit viib asulast välja.

neljapäev, 12. veebruar 2009

1. Veiko Tamm ajakirjast Maatriks rääkis ITirma Sun peakontori külastusest San Franciscos ja sellest, kuidas frima tuleb toime, pakkudes ometi laialdaselt tasuta tarkvara. Ott Köstner Tigmast kõneles digitaalsest privaatsusest seoses Nokia äsjase nõudmisega Soome seaduasandjale, et firma töötajate elektronposti saaks kontrollida. Ott pakkus võimalusena välja efektiivse spämmifiltri.
2. Priit Ennet tutvustas Ago Samosoni (KBFI) uurimust, mille tulemused jõudnud Nature Methods -teadusajakirja.'
3. Tutvustasime ajakirja digi veebruarinumbrit.
4. Pärast virgutusvõimlemist jätkas Krista Taim juttu Tallinna Teeninduskooli õppejõududega maitseainetest ja -taimedest köögis.
5. Kuulaja sai vastuse küsimusele suitsutatud räimede kohta. Viga on ilmselt poes, kus räimi liiga kaua hoitakse ja need ära kuivavad. Suitsuräimede läbimüük on lihtsalt katastroofiliselt vähenenud.

kolmapäev, 11. veebruar 2009

  • Kuidas majavammi ära tunda ja mil moel on selle vastu võidelda? Sellest rääksime lähemalt SA Eesti Mükoloogia Uuringutekeskus juhataja Kalle Pildiga. Uuri lähemalt http://www.mycology.ee/
  • Riina Reiman-Männiste kõneles loomaarst Valdeko Paaveliga koerte steriliseerimisest.
  • Soovitame lugeda ERR-i uut teadusportaali teadus.err.ee
  • Virgutusvõimlemist viib sel nädalal läbi Kairi Kruusement
  • Toidurubriigis sai teada, kuidas poes toiduvalmistamiseks kaupa valida
  • Kuulajaküsimuse rubriigis uuriti, miks ei taha kaubandusvõrk vastu võtta viiesendiseid ja mis sel puhul ette võtta. Eesti Panga sularaha- ja turvaosakonna juhataja Rait Roosve kinnitas, et kõik müüjad on seadusega kohustatud kehtivat sularaha vastu võtma, olgu selleks viiesendised mündid või paberkroonised. Kui seda ei tehta, võib esitada kaebuse Tarbijakaitseametisse või politseisse.

neljapäev, 5. veebruar 2009

* Eelmisel nädalal avati IKT Demokeskus, mis esitleb Eestis tehtud edumeelseid väljatöötlusi info- ja kommunikatsiooni tehnoloogia alal. Stuudios oli Demokeskuse juhatuse liige, Microsoft Eesti juhatuse esimes Rain Laane.
* Tallinna Tehnikaülikool ja Tartu Ülikool sõlmisid neljapäeval ajaloolise koostöölepingu, et võtta maha Eesti kõrgharidusmaailmas aegajalt esinevat rivaalitsemist. Rääkis TTÜ rektor Peep Sürje.
* Tutvustasime ajakirja Tehnikamaailm veebruarinumbrit ja teadus.ee.
* Toidurubriigis jätkus jutt Oma Maitse toimetusega veebruarinumbri teemadest: Viini kohvikud, Kuno Plaan, ulukilihatoidud.
* Kuulaja sai Toiduliidu juhataja Sirje Potisepa abiga vastused Kalevi toodangut puudutavaile küsimustele.

teisipäev, 3. veebruar 2009

  • Rääkisime grippi haigestumisest, gripi viiruse vastaset ravist ja ka vaktsineerimisest. Ühtlasi tuli kõne alla ka A-hepatiiti haigestumine Lätis, andsime soovitusi inimestele, kes peavad lähiajal Lätti sõitma või plaanivad lõunanaabeid külastada. Otsestuudios oli Tervisekaitseinspektsiooni epidemioloogianõunik Kuulo Kutsar. Kuula kokkuvõtet A-viirushepatiidi leviku kohta Lätis.
  • Laste tervise rubriigis selgitas kiirabivelsker Margit Pärn, kuidas lastel palavikku alandada.
  • Ülevaade ajakirjast Üks.
  • Virgutusvõimlemist viis läbi Martin Kõrv. Vt jooniseid.
  • Toidurubriigis oli põhiteemaks, kuidas Eesti elavad välismaalased saavad hakkama eestimaiste toiduainetega ja mugandavad siin.
  • Kuulaja sai vastuse küsimusele, kuidas suhtuda kaloririkaste jookide nagu kali, joogijogurt, limonaad tarvitamisse janu kustutamise eesmärgil. Vastas Eesti Diabeedikeskuse kaalukabineti diabeediõde Ulvi Tammer.

Kuula saadet: 1. osa ja 2. osa.

esmaspäev, 2. veebruar 2009

Toidurubriigi nädal 2-6.02. Oma Maitsega

2.-6. veebruaril on eetris toidurubriik ajakirja Oma Maitse toimetajate osavõtul.
E 2.06. põhiteemaks Grüne Wochel kogetu, nii Eesti ekspositsioon kui ka muu maailm
T 3.06. põhiteemaks, kuidas Eesti elavad välismaalased saavad hakkama eestimaiste toiduainetega ja mugandavad
K 4.06. Oma Maitse juures tegutsevast Kokakoolist, mis on suhtlemis- ja meelelahutusviis kulinaariast huvitatud inimestele
N 5.06. Oma Maitse veebruarinumbrist kõneleme kaanepersoonist Villu Tammest ja tema toidutegemisest ning mõnest muust rubriigist
R 6.06. Oma Maitse põhjal Viini kohvikutest, Kuno Plaanist ja Eesti iseseisvuspäeva puhuks küpsetamisest
Stuudios on Monika Kelle, Siiri Kirikal, Monika Siimets ja Katrin Kurss
Küsitleb Mart Ummelas

neljapäev, 29. jaanuar 2009

* Külas oli põline liinilendur Raivo Kask, kellega rääkisime lendamisest nii lenduri kui lennureisija vaatevinklist.
* Priit Ennet vestles Erik Puuraga Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudist, kes rääkis kriitiliselt säästupirnidest.
* Tutvustasime ajakirja Horisont jaanuarinumnbrit.
* Toidurubriigis jätkas Meelis Süld juttu Vabariigi Presidendi koka Indrek Kivisaluga.
* Kuulaja sao ka vastuse küsimusele, kuidas saada teavet magistriõpingute jätkamiseks, kui haridustee on mingil põhjusel katkenud. Anne Urbla TTÜ-st kutsus reedel, 30. jaanuaril tehnika- ja loodusteaduste magistriõppe infopäevale. Vt http://vastuvott.ttu.ee/?id=1776

esmaspäev, 26. jaanuar 2009

  • Eesti Ornitoloogiaühing valis käesoleva aasta linnuks kodukaku. Lähemalt rääkis linnust harrastusornitoloog ja aasta linnu töögrupi liige Andrus Jair. Vaata lähemalt ka http://www.eoy.ee/kodukakk/
  • Keskkonnasõnumeid laiast maailmast vahendas Priit Ennet
  • Lugemiseks soovitame ajakirja Eesti Loodus värsket numbrit.
  • Virgutusvõimlemist teeb sel nädalal Gea Simson
  • Toidurubriigis on nädala vältel juttu pidulikest roogadest, kõnelejaks Indrek Kivisalu.
  • Kuulajaküsimuse rubriigis saime vastuse küsimusele, kas klantspaberile trükitud ajalehtede-ajakirjade põletamisel saadud tuhk on ikka sobilik taimede väetamiseks. Malle Järvan maaviljeluse instituudist soovitas paberituhaga siiski mitte väetada.

laupäev, 24. jaanuar 2009

Presidendi peakoka Indrek Kivisalu soovitused pidulikeks puhkudeks

Tuleval nädalal esineb "Huvitaja" toidurubriigis Vabariigi Presidendi Kantselei peakokk Indrek Kivisalu ja annab nõu, kuidas valmistada ette koduseid söömaaegu pidulikemateks tähtpäevadeks.
  • Esmaspäev, 26. jaanuar - pidulikkuse tekitamine, valmistoit vs kodune toit, serveerimine
  • Teisipäev, 27. jaanuar - toidukoguste arvutamine: pearoog, magustoit - kõik kokku
  • Kolmapäev, 28. jaanuar - laste sünnipäevad, tervislik menüü, teemapeod
  • Neljapäev, 29. jaanuar - vanaemade-vanaisade juubelisünnipäevad
  • Reede, 30. jaanuar - vabariigi aastapäev, väliskülaliste võõrustamine

neljapäev, 22. jaanuar 2009

Huvitaja stuudios oli Eesti Toiduliidu juhataja Sirje Potisepp, et vastata kuulajate küsimustele, kõnelda euronormidest toiduainete töötlemisel, toiduainete hindade kujunemisest ja toidukaupade positsioonist tänasel Eesti siseturul ning konkurentsist importkaubaga.
Vt ka www.toiduliit.ee

Priit Ennet küsitles astronoom Tõnu Tuvikest, kes rääkis sellest, et Marsi atmosfäärist on leitud metaani, mis viitab sellele, et planeedi pinna all võiksid olla mingid elusorganismid.

Tutvustasime portaali teadus.ee nr 103. Vt ka www.teadus.ee

Toidurubriigis jätkasime juttu itaalia köögist.

Kuulaja sai vastuse küsimusele, kuidas kodustes oludes suitsutada küülikut, rääkis proua Maie Martin.

kolmapäev, 21. jaanuar 2009

- Mida kujutab endast energiamärgis, kellele on see kohustuslik ning kuidas käib hoonetele energiaauditi tegemine? Sel teemal rääkis OÜ Energiasäästubüroo juhatuse liige Jaan Tepp. Vaata lähemalt www.energiaaudit.ee
- Riina Reiman-Männiste vahendusel saime teada lähemalt kasside steriliseerimisest.
- Tutvustasime ajakirja Elukiri jaanuarinumbrit.
- Tegime virgutusvõimlemist.
- Toidurubriigis tutvustas Agne Nelk itaalia köögi võlusid.
- Kuulajaküsimusele konto avamise kohta pangas vastas Swedbanki seenioride segmendi juht Merike Mikk.

teisipäev, 20. jaanuar 2009

  1. Otsesaate külaliseks oli Artrosportkliiniku spordiarst, ortopeed ja manuaalmeditsiini arst Gunnar Männik, kes rääkis seljavaludest, nende tekkepõhjustest ja võimalikust ravist.
  2. Riina Reiman-Männiste uuris, kui raske võib olla lapse koolikott.
  3. Vaatasime, mida kirjutab jaanuari Kodutohter.
  4. Virgutusvõimlemist juhendas treener Gea Simson.
  5. Toidurubriigis oli juttu itaalia rahvusköögist, seda tutvustas itaalia köögi sõber Agne Nelk, küsitles Sven Paulus.
  6. Eesti Patsientide Estindusühingu infojuht Anne Veskimeister vastas kuulajate küsimustele, mis puudutasid patsientide õigusi ja võimalusi probleemide lahendamiseks.

Kuula saadet: 1. osa ja 2. osa (alates virgutusvõimlemisest). Saadet juhtis Meelis Süld.

esmaspäev, 19. jaanuar 2009

  • Kes on bioneerid, mida kuulutab ning avaldab säästva elustiili portaal Bioneer? Kuidas rohelise ettevõtlusega algust teha? Sellest rääkisid lähemalt Bioneer.ee asutaja Rasmus Pedanik ning toimetaja Katrin Lipp. Vaata lähemalt www.bioneer.ee
  • Keskkonnasõnumeid laiast maailmast vahendas Priit Ennet.
  • Tutvustasime ajakirja National Geographic värsket numbrit.
  • Virgutusvõimlemine.
  • Sel nädalal tutvustab toidurubriigis itaalia kööki ja sööke itaalia köögi sõber Agne Nelk.
  • Kuulajaküsimuse rubriigis leidsime vastuse küsimusele, kuskohast leida endale joogaõpetaja. Kõige lihtsam on uurida seda veebilehelt www.jooga.ee kus kirjas eri linnade joogaklasside ajad ja kontaktid.

neljapäev, 15. jaanuar 2009

1. Tallinna Tehnikaülikoolis alustab 17. jaanuarist taas tegevust gümnaasiumiõpilastele mõeldud Tehnoloogiakool, lisaks käivitab TTÜ avatud ülikool Eesti koolides valikainena robootikaõpetuse ja organiseerib vastavaid huvialaringe. Stuudios olid TTÜ avatud ülikooli peaspetsialist Reet Neudorf ja mehhatroonikainstituudi vanemteadur Raivo Sell.
2. Priit Ennet oli saates järjekordse teaduslooga - seeneteadlane Urmas Kõljalg rääkis elurikkuse andmebaasi arendamisest. Eesti teadlased on võtnud endale ülesande sisestada sellesse teave maailma seente kohta.
3. Tutvustasime Tehnikamaailma jaanuarikuu numbrit.
4. Toidurubriigis jätkas Krista Taim Margit Hakomaaga juttu kiretoitudest.
5. Kuulaja küsis, kuidas kodus parkida küüliku- ja jänesenahku. Vastas Kristina Rajando. Lisaks võivad huvilised sellest lugeda alljärgneval aadressil:http://www.l-rannik.ee/materjalid/vormsi_kasiraamat.pdf

teisipäev, 13. jaanuar 2009

Uurisime, millega tegeleb Eesti Patsientide Esindusühing, kui teadlikud on patsiendid oma õigustest ning millised on kõige sagedasemad probleemid, millega Eesti Patsientide Esindusühingu poole pöördutakse. Saates on alati laste tervise rubriik, virgutusvõimlemine ning kuulaja sai seekord vastuse küsimusele, kas liigne unisus võib olla haigus.

Kuula saadet: 1. osa ja 2. osa.

neljapäev, 8. jaanuar 2009

Huvitaja stuudios oli Eesti Rahvusraamatukogu e-teenuste spetsialistid Kristina Rood ja Kairi Felt. Jutuks Euroopa rahvusraamatukogusid ühendav The European Library, aga ka EL uusim digitaalne andmekogu Europeana vt http://www.europeana.eu, samuti RR-i enda pakutavad digiteenused.
Priit Ennet rääkis astronoom Kalju Annukiga alanud rahvusvahelisest astronoomia-aastast.
Värsketest ajakirjadest olid lugemislaual jaanuarikuu Praktiline Arvutikasutaja ja digi. Toidurubriis jätkasime Dmitri Demjanoviga juttu kõrgkulinaaria teemal, sh uue eesti köögi kohast Euroopas ja läbilöövõimalustest. (Lisainfot siit)
Vastame Toiduliidu abiga kuulajate reaktsioonidele 18. detsembri saates esitatud teabe peale liha säilitamistähtaegade ja sealiha kodumaisuse osas.

teisipäev, 6. jaanuar 2009

  • Seoses suusatamishooajaga oli juttu sellest, mida peaks teadma algaja või taasalustav suusataja suusavarustusest ning treenimispõhimõtetest. Stuudios andis nõu Nõmme Spordikooli suusatreener Tõnu Pääsuke.
  • Laste tervise rubriigist rääkis kiirabivelsker Margit Pärn kommiallergiast.
  • Kell 11.05 virgutas treener Martin Kõrv kuulajaid võimlema.
  • Toidurubriigis uuris Mart Ummelas meisterkokk Dmitri Demjanovilt, millised on kõige uuemad suunad kokanduses.
  • Otsisime vastust küsimusele, kui palju on c-vitamiini mustsõstras ja võrdlusena mustsõstramoosis.

esmaspäev, 5. jaanuar 2009

  • Taani Suursaatkond kuulutab välja konkursi "Energiasäästlik kool." Konkursist kõneles lähemalt Kirke Torpan Taani saatkonnast ja praktilisi nippe energiasäästmiseks jagas Mikk Saar Eesti Energiast. Uuri lähemalt www.denmark.ee/energia ja http://kokkuhoid.energia.ee
  • Keskkonnasõnumeid laiast maailmast vahendas Priit Ennet.
  • Lugemislauale soovitame ajakirja Eesti Mets talvenumbrit.
  • Võimlemist juhendab sel nädalal Martin Kõrv.
  • Toidurubriigis Mart Ummelas meisterkokk Dmitri Demjanovilt, millised on kõige uuemad suunad kokanduses.
  • Maria Kupinskaja vastatus kuulajaküsimusele, mis puudutas alaska kelgukoerte treenimist.